Přednáška v Muzeu architektury ve Wroclawi

Wroclaw, Polsko

Nový symbol české techniky na Prahu přednáška doprovázela výstavu Petr Franta - projekt České centrály Ústavu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na Českém vysokém učení technickém (ČVUT): spolu s přednáškou Vladimíra Šlapety: „Úvod. Nástin historie a architektury ČVUT univerzitního areálu v Praze-Dejvicích "

Expozice Petr Franta „Projekt nové centrály CIIRC“ v Muzeu architektury je věnována jednomu z nejvýznamnějších architektonických projektů v posledních letech v hlavním městě České republiky. Nové sídlo Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) je další etapou vývoje Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) - založena v roce 1707 nejstarší technické univerzity ve střední Evropě.

Drtivá většina Univerzitního kampusu se nachází v pražských Dejvicích. Nejstarší stavby pocházejí z 20. let dvacátého století a byly navrženy podle profesora Antonína Engela. Areál sloužil také pro ubytování studentů a jako arcibiskupský seminář. Od konce 50. let byla univerzita postupně rozšiřována o nové fakulty, laboratoře, dílny. V současné době navštěvuje univerzitu přes 5000 studentů architektury a stavebnictví. Celková rekonstrukce a rozvoj budovy v posledních letech tvořená podle návrhu architekta Petra Franty slouží pro účely výzkumu a vzdělávacího centra Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) symbolizuje pokrok ve vědeckém a technickém výzkumu a pohled na architekturu jednadvacátého století. Jedná se o „nový symbol vědy nad Prahou “.

Petr Franta je dnes jedním z nejuznávanějších a nejoceňovanějších českých architektů. Narodil se v roce 1948 v Praze. V letech 1966 - 1972 studoval na fakultě architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT dnes). Po absolutoriu působil pět let v ateliéru ETA (Institut pro rozvoj hlavního města Prahy). V roce 1977 se přestěhoval do Montrealu, kde začal pracovat návrhář interiérů a výstav ve studiu De Nova Associates. O pět let později vstoupil do kanceláře Fiset Miller Vinois Architects, a pak, v roce 1989, spolu s Roberto Brambilla otevřel architektonické studio v New Yorku. Ve druhé polovině 80. let také spolupracoval se sochařkou Magdalenou Jetelovou na realizaci monumentálních soch ve veřejném prostoru. V roce 1990 se stal členem Architekten Kammer Nord Rhein Westfalen v Düsseldorfu. Na začátku 90. let se vrátil do Prahy a zde s Michaelem Brixem založili Brix & Franta Architekti. V roce 1997, po ukončení spolupráce s Michalem Brixem, založil vlastní studio Petr Franta Architekti & Partners. Od roku 1993 je Petr Franta členem Asociace českých architektů a České komory architektů a od roku 2004 je členem Slovenské komory architektů.

Čestnými patrony výstavy byli:

Jakub Karfík Jeho Excelence, velvyslanec České republiky v Polsku

Petr Konvalinka Jeho Magnificence, rektor Vysokého učení technického v Praze

ODKAZY

Další informace o výstavě

Informace o přednášce

stránky Muzea architektury ve Wroclawi